Victor Horta

Možná hledáte: Miklós Horthy.
Victor Horta
Victor Horta (1900)
Victor Horta (1900)
Narození6. ledna 1861
Gent
BelgieBelgie Belgie
Úmrtí8. září 1947 (ve věku 86 let)
Brusel
BelgieBelgie Belgie
Místo pohřbeníIxelleský hřbitov
Alma materKrálovská akademie krásných umění v Bruselu
Povoláníarchitekt, designér, urbanista, učitel a stavitel
RodičePierre Horta a Henriette Coppieters
Manžel(ka)Pauline Heyse (1881–1906)
Julia Carlsson (od 1908)
DětiMarguerite Horta
Simonne Horta
Významná dílaHôtel Tassel
Hôtel Solvay
Hotel van Eetvelde
House & Atelier Horta
Palác krásných umění v Bruselu
… více na Wikidatech
Oceněnídůstojník Řádu koruny
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Victor Pierre Horta (6. ledna 1861 Gent9. září 1947 Brusel) byl belgický architekt a designér, jeden ze zakladatelů secese. Byl horlivým obdivovatelem francouzského teoretika architektury Eugèna Viollet-le-Duca a jeho Hôtel Tassel v Bruselu (1892–1893), často považovaný za první secesní dům, vychází z Viollet-le-Ducova díla. Zakřivené stylizované rostlinné formy, které Horta použil, zase ovlivnily mnoho dalších, včetně francouzského architekta Hectora Guimarda, který je použil v prvním secesním bytovém domě, který navrhl v Paříži, a ve vstupech, které navrhl pro pařížské metro.[1] Je také považován za předchůdce moderní architektury pro své otevřené půdorysy a inovativní použití železa, oceli a skla.

Hortova pozdější tvorba se odklonila od secese a stala se geometričtější a formálnější s klasickými prvky jako jsou sloupy. Velmi originálně využíval ocelové rámy a střešní okna, která do staveb vnášela světlo, otevřené půdorysy a jemně navržené dekorativní detaily. K jeho pozdějším významným dílům patřil dům Maison du Peuple (1895–1899), bruselské Centrum výtvarného umění (1923–1929) a bruselské centrální nádraží (1913–1952). V roce 1932 Hortovi král Albert I. udělil titul barona za zásluhy v oblasti architektury.

Poté, co secese přestala být oblíbená, byla řada Hortových staveb opuštěna, nebo srovnána se zemí. Čtyři z jím navržených budov v Bruselu byly v roce 2000 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO: Hôtel Tassel, Hôtel Solvay, Hôtel van Eetvelde a Hortův dům.[2]

  1. BRIDGE, Adrian. Brussels: revisiting the magic of Victor Horta. The Telegraph. 3 October 2011. Dostupné online [cit. 13 June 2015]. 
  2. Major Town Houses of the Architect Victor Horta (Brussels) [online]. UNESCO World Heritage Centre [cit. 2018-08-25]. Dostupné online. (anglicky) 

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy